Strony

4 stycznia 2016

Gdy codziennie zjadasz jabłko, to lekarza widzisz rzadko!

Jabłko to owoc legendarny można powiedzieć, że ten, który zadecydował o losach ludzkości 
(Adam, Ewa i jabłko). 
Symbol grzechu, ale na pewno nie tego dietetycznego!

Zima, która hula za oknem to czas kiszonek, przetworów, mrożonek. Niestety biały puch, choć pięknie wygląda nie jest sprzymierzeńcem roślin. Dlatego w ten zimowy czas korzystamy z dobrodziejstw płynących do nas statkami z krajów pławiących się w Słońcu. Na naszym stole pojawiają się goście zza granicy: mandarynki, pomarańcze, banany, granaty, kiwi itp. itd.

Jeśli dobrze przyjrzymy się owocom dostępnym w zimę na straganach, półkach sklepowych na pewno dostrzeżemy jeden owoc, który jest nam znany z polskich sadów: JABŁKO.
O nim będzie dziś mowa, ponieważ jabłko równie często co egzotyczne owoce gości w zimowym menu, a przy tym dostarcza wiele cennych składników wzmacniających nas w ten trudny czas ;)



 "Gdy codziennie zjadasz jabłko, to lekarza widzisz rzadko!"
czyli o tym DLACZEGO WARTO CHRUPAĆ JABŁKO?!

  • Jabłko to owoc NISKOKALORYCZNY = jabłuszko ma w sobie jedynie 36-93 kcal  (zależy to od wielkości i odmiany)

  • Jabłko to CENNE ŹRÓDŁO BŁONNIKA (konkretnie pektyn należących do frakcji błonnika rozpuszczalnego). Pektyny to składnik na wagę złota, gdyż wiążąc wodę pęcznieją i powodują, że treść pokarmowa zwiększa swoją objętość przez co DŁUŻEJ CZUJEMY SYTOŚĆ. Nie bez powodu jabłko to częsty symbol poradni dietetycznych ;) Dodatkowo pektyny ODTRUWAJĄ nasz organizm, ponieważ WYCHWYTUJĄ TOKSYCZNE ZWIĄZKI (m.in. toksyny bakteryjne, metale ciężkie).
  •  Jabłko to owoc, po który powinny sięgać osoby chorujące na cukrzycę! Ze względu na dużą zawartość pektyn powodują powolne, stopniowe wchłanianie glukozy zapobiegając nagłym wyrzutom insuliny do krwi. Uwaga! Osoby chorujące na cukrzycę powinny sięgać po świeże jabłka, a unikać gotowanych, suszonych, pieczonych (zwiększa to ich indeks glikemiczny).
  • Jabłko to dobre źródło KWASU URSOLOWEGO, który dedykowany jest przede wszystkim SPORTOWCOM oraz polecany jest W PREWENCJI I TERAPII CHORÓB NOWOTWOROWYCH.  Dlaczego sportowcom? Badania na myszach sugerują, że kwas ten zmniejsza wielkość komórek tłuszczowych oraz zwiększa siłę i masę mięśniową. Zaznaczam, że są to wstępne badania na zwierzętach, więc powinny być traktowane jak ŚWIATEŁKO W TUNELU, a nie jako potwierdzone dowody naukowe (ale nadzieja jest! ;)) Dlaczego kwas ursolowy jest ważny w prewencji i w terapii nowotworów? Związek ten wykazuje działanie antymutagenne (mutacja to podstawa do rozwoju raka), antyoksydacyjne (czyli wymiata wolne rodniki przyczyniające się do rozwoju komórek rakowych) oraz antyproliferacyjne (czyli hamujące podziały komórek rakowych) i hamujące angiogenezę (czyli uniemożliwiające komórkom rakowym tworzenie naczyń krwionośnych, które je odżywiają).
  • Jabłko to cenne źródło kwercytyny, czyli związku należącego do cudownej grupy POLIFENOLI.  Zawartość tego związku w jabłkach przewyższa dawkę znajdującą się w borówce czarnej, jeżynie, moreli, truskawce, winogronach czarnych, czy wiśniach.
KWERCETYNA :

JABŁKA > borówka czarna, jeżyna, morela, truskawka, winogrona czarne, wiśnia  

Za co cenimy kwercetynę? Za jej właściwości przeciwalergiczne (razem z solami wapnia stosowana jest pomocniczo w leczeniu alergii), za właściwości przeciwzapalne, za właściwości przeciwutleniające, za zmniejszanie skutków napromieniowania (ważne przy radioterapii!) oraz za zmniejszanie ilości HIALURONIDAZY (czyli tzw."czynnika rozprzestrzeniającego" ułatwiającego rozsprzestrzenianie się substancji obcych i drobnoustrojów w organizmie!). 

  • Jabłko to cenne źródło EPIKATECHINY, która podobnie ja kwercetyna należy do POLIFENOLI. Zawiera jej więcej niż żurawina świeża, truskawka, morela świeża, borówka czarna.
EPIKATECHINA:

JABŁKA > żurawina świeża, truskawka, morela świeża, borówka czarna 

Za co cenimy EPIKATECHINĘ? Za jej właściwości przeciwutleniające (tj.zapobiegające starzeniu się komórek, powstawaniu nowotworów i chorób sercowo-naczyniowych), za właściwości antymutagenne (ważne w prewencji nowotworów), za hamowanie powstawania blaszki miażdżycowej oraz za zmniejszanie ryzyka pojawienia się guzów nowotworowych. 

Dużo tego! Mam nadzieję, że przedstawiłam wystarczająco dużo argumentów by namówić Was do chrupania jabłek! ;) Nawet twardziele jedzą jabłka!


A teraz odpowiedź na pytanie "Ze skórką, czy bez?"

Odpowiem tak: Pozbawiając jabłko skórki tracimy wiele cennych składników (patrz niżej), choć z drugiej strony jeśli chcemy jeść owoc ze skórką wybierajmy te od sprawdzonych, małych producentów oraz z upraw ekologicznych (zmniejszamy wtedy ryzyko zjedzenia szkodliwych pestycydów). 

Co tracimy przez obieranie jabłka ze skórki?

* sporą dawkę błonnika pokarmowego-w skórce znajduje się PONAD POŁOWA tego cennego składnika!!!
* witaminy i składniki mineralne, które w największych ilościach występują tuż pod skórką! 


Oprócz jabłek świeżych możemy dostarczać składników w nich zawartych poprzez picie SOKÓW JABŁKOWYCH! Już niedługo w osobym poście odpowiem na pytania:

* jaki sok jest lepszy: KLAROWANY, czy MĘTNY
* jakie są różnice pomiędzy SOKIEM, NEKTAREM, a NAPOJEM
* czy nazwa "SOK 100%", "PRAWDZIWY SOK" daje nam 100% gwarancji na wypicie soku wysokiej jakości
* jak czytać skład soków, nektarów, napojów i na co zwracać uwagę?


 Soki jabłkowe wysokiej jakości od polskiego producenta! OGRODY SABINU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz