Strony

19 listopada 2015

Miód jest miodzio!

Jeśli wydaje się Wam, że miód to odkrycie ludzi współczesnych jesteście w błędzie! Miód stosowany był już od 2 500 roku przed naszą erą! Stanowił podstawowy składnik apteczki starożytnych Egipcjan, czy Greków stosujących go przede wszystkim do leczenia ran. Właściwości zdrowotne miodu docenił również ojciec medycyny-Hipokrates, podając go pacjentom z gorączką, ranami, czy owrzodzeniami.
Niestety w XIIw. kupcy wennecy zaczęli zwozić do Europy cukier, który jako nowinka na rynku wyparł doceniany przez wieki miód...na szczęście obecnie miód znów wraca do łask :)




O miodzie każdy mówi, ale gdyby zrobić sondę uliczną pod tytułem "Co to jest miód?" pewnie część osób miałaby problem z podaniem definicji ;) Oto najprostsza "chemiczna" definicja miodu:

MIÓD = MIESZANINA RÓŻNYCH WĘGLOWODANÓW (czyli cukrów) ROZPUSZCZONYCH W WODZIE + DODATKOWE SUBSTANCJE ROŚLINNE + SPECYFICZNE ZWIĄZKI WYDZIELANE PRZEZ PSZCZOŁY


SKŁADNIKI MIODU ORAZ ICH WŁAŚCIWOŚCI

WĘGLOWODANY 

Zaczynamy od węglowodanów z tego względu, że jest ich w miodzie najwięcej (75-80%)! Są to głównie węglowodany proste (na pierwszym miejscu FRUKTOZA, na drugim miejscu GLUKOZA). 

Jakie korzyści czerpiemy z węglowodanów?
  • węglowodany proste to dobre źródło energii szczególnie dla mózgu, komórek układu nerwowego, erytrocytów (krwinek czerwonych), nerek
  • dają szybkiego "kopa" energetycznego, ponieważ  są bardzo szybko wchłaniane 

 
SKŁADNIKI MINERALNE

Najwięcej składników mineralnych mają miody spadziowe, jednak niezależnie od rodzaju miodu składnikiem, który występuje w nim w największych ilościach jest POTAS.

POTAS > WAPŃ > MAGNEZ > SÓD
(składniki mineralne od występującego w największych ilościach, do występującego w najmniejszych ilościach)


POTAS -> odpowiada za  sprawnie funkcjonujące mięśnie oraz układ nerwowy.
 Osoby, które dopadła gorączka, biegunka, wymioty (lub inne historie powodujące duży ubytek wody) tracą dużo potasu (dlatego miód bogaty w potas zalecany jest przy takich dolegliwościach)!


WAPŃ -> odpowiada za  mocne kości, zęby (wiadomo) oraz sprawnie funkcjonujące mięśnie i układ nerwowy.

MAGNEZ->  odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu mięśniowego oraz nerwowego, bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych...jeśli zauważymy u siebie nerwowość, drżące ręce może to być oznaka, że magnezu mamy ZA MAŁO!

SÓD-> bierze udział w przemianach energetycznych, reguluje metabolizm oraz odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.
Uwaga taka sama jak w przypadku potasu-> Osoby z gorączką, biegunką, wymiotami lub innymi dolegliwościami powodującymi dużą utratę wody tracą go dużo!

Oprócz tego w miodzie występuje CYNK (prawidłowe funkcjonowanie zmysłu smaku!, składnik ponad 80 enzymów!), MIEDŹ (niezbędna do tworzenia krwinek czerwonych, odnowy białek), CHROM (odpowiedzialny za prawidłowe utrzymanie stężenia glukozy we krwi), MANGAN (odpowiedzialny za przemiany węglowodanów i tłuszczów)!


WITAMINY 

Nie ma co owijać w bawełnę-miód ma wiele zalet, ale nie zawdzięcza ich zawartości witamin...
Dlaczego? Sprawa jest prosta-w miodzie nie znajdziemy zbyt wielu witamin. 
Te, które w miodzie się znalazły należą do witamin z grupy B:

B3 > B5 > B2 > B6 > B1
 (witaminy od występującej w największych ilościach, do występującej w najmniejszych ilościach)


Najważniejsza informacja jest taka, że witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego, a także jako składniki enzymów regulują wiele ważnych procesów zachodzących w naszym ciele (m.in.przemiany podstawowych składników odżywczych: białek, węglowodanów, tłuszczów)!

FLAWONOIDY

Tajemniczo brzmiąca nazwa, choć od momentu rozpowszechnienia się naturalnych kuracji antyrakowych nazwa coraz bardziej znana.
Flawonoidy to grupa związków ROŚLINNYCH, których żadne zwierze, ani (o zgrozo!) żaden wielki człowiek nie jest w stanie wytworzyć we własnym ciele!

Jakie właściwości wykazują flawonoidy?  
  • wykazują DZIAŁANIE ANTYOKSYDACYJNE, czyli zmiatają wolne rodniki powodujące w naszym ciele spustoszenie (m.in.odpowiedzialne są za rozwój procesów nowotworowych, choroby układu sercowo-naczyniowego, proces starzenia)
  • działają PRZECIWBAKTERYJNIE
  • działają PRZECIWZAPALNIE
  • działają PRZECIWZAKRZEPOWO (ważne przy miażdżycy!)
  •  
 ZWIĄZKI AROMATYCZNE

To dzięki nim miód ma piękny zapach. Niestety podgrzewanie go do tempreatury wyższej niż 40st. powoduje ulatnianie się związków aromatycznych i utratę pięknego miodowego zapachu :(
Obecność związków aromatycznych w miodzie to dobra wiadomość dla niejadków i osób mających problemy z trawieniem, ponieważ wzmagają one apetyt i pobudzają wydzielanie soków trawiennych!
 
 
 
ENZYMY

Składniki mineralne, witaminy w miodzie-jasna sprawa..ale enzymy?! Tak, tak enzymy w miodzie również znajdziemy (a czego to w tym miodzie nie ma ;) ), a co najlepsze uchronimy się dzięki nim przed infekcjami górnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego! Miodowe enzymy pomogą nam w walce, m.in. zatruciach wywołanych przez bakterie, takie jak Salmonella, czy E.coli (dlatego miód polecany jest także osobom z chorobą wrzodową żołądka).

CHOLINA

Związek przez pewien czas zaliczamy do witamin, choć jak się okazało witaminą nie jest! Dlatego nastąpiła zmiana stategii i cholina jest dziś klasyfikowana jako odrębny związek. Skoro ją tu opisuję oznacza to, że występuje w miodzie :). Co dobrego robi dla Nas cholina? Przede wszystkim reguluje poziom cholesterolu oraz dba o dobry stan naszych naczyń krwionośnych!


PODSUMOWANIE: Dlaczego miód to płynne złoto?!
  • daje szybkiego kopa energii
  • działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo przeciwzapalnie
  • przyspiesza gojenie się ran, oparzeń, odmrożeń
  • wzmaga apetyt
  • pobudza wydzielanie enzymów trawiennych
  •  ma działanie antyoksydacyjne
  • ma działanie przeciwzakrzepowe
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi, dzięki dużej zawartości potasu
  • przeciwdziała próchnicy zębów! (miód rozpuszczony w wodzie (nie gorącej!) blokuje bakteriom możliwość produkcji enzymów, który pozwala im osadzać się na zębach
Ze względu na wymienione właściwości zdrowotne miodu polecany jest on szczególnie osobom:
  • odczuwającym zmęczenie
  • sportowcom 
  • z ranami, oparzeniami, odmrożeniami
  • cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy, wirusowe zapalenie wątroby, choroby dróg żołciowych choroby na tle grzybiczym, choroby układu moczowego, choroby górnych dróg układu oddechowego, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze
  • z zaparciami, problemami z trawieniem
  • z obniżonym apetytem
  • z zapaleniem spojówek, rogówek (jako kompres)
 
Uwaga! Miodu nie podajemy dzieciom < 1 roku życia, ponieważ mogą znajdować się w nim bakterie, z którymi człowiek dorosły mający rozwinięty układ immunologiczny doskonale sobie poradzi, A MAŁE DZIECKO NIE!!!  




Wszystko ładnie, wszystko pięknie ALE! Już widzę te łyżeczki miodu dodawane do gorącej herbaty! Jeśli chcecie aby miód miał szansę coś zdziałać kierujcie się poniższymi zasadami:

JAK POMÓC MIODOWI POMAGAĆ? 
  • nie ogrzewaj go do temperatury powyżej 40 stopni! 
  • nie dodawaj go do gorących napojów!
  • rozpuszczaj go w wodzie lub innych napojach (ale nie gorących)-> miód rozpuszczony zwiększa swoją aktywność prawie dwukrotnie!
  • przechowuj miód w CIEMNYM, SUCHYM I DOŚĆ CHŁODNYM POMIESZCZENIU (najlepiej w temp.10-15st.) 
 
Jak widzicie miód jest miodzio szczególnie w jesienno-zimowe dni, gdy z każdej strony atakują nas podstępne bakterie i wirusy! ;) Pamiętajcie, by dobrze go traktować, a odwdzięczy Wam się tym samym! ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz