Strony

10 lutego 2016

Bądź jak gladiator, pij sok z jęczmienia!

Statystyczny Polak stając przed sklepową półką z sokami wybiera najczęściej dwa smaki: jabłkowy lub pomarańczowy. Coraz więcej osób dokonuje podobnego wyboru przed domową wyciskarką do soków, zastanawiając się z których owoców zrobić sok, Zakup i przygotowanie soku to sprawy mało skomplikowane (choć z zakupem produktu wysokiej jakości bywa gorzej). Większe trudności pojawiają się w momencie, gdy zapragniemy wypić sok o "bardziej wyszukanym smaku". Co powiecie na sok z aronii, pokrzywy, czy jęczmienia?  Brzmi dobrze, ale jak go zrobić, gdzie kupić? Od razu napiszę, to czego już pewnie sami się domyśliliście-zrobić w domu będzie trudno szczególnie jeśli chodzi o sok z pokrzywy i jęczmienia (chyba, że macie pod ręką sporo surowca i dużo zapału). W takim razie pozostaje nam druga opcja-można kupić. 
Przy zakupie powinny przyświecać nam dwie zasady: 

1. Czytamy etykiety! Im mniej składników tym lepiej. Sok to sok, nic więcej nie jest nam do szczęścia potrzebne.

2. Sprawdzamy kolejność składników wymienionych w składzie produktu! Złota zasada: są one wymienione w kolejności MALEJĄCEJ, co oznacza, że jeśli woda/cukier zajmują miejsce pierwsze/drugie-sok nie jest wysokiej jakości!


Jesteśmy konsumentami świadomymi, wyedukowanymi i wiemy jak wybrać DOBRY sok. Jak wiadomo ludzie inteligentni lubią pytać, więc w naszej głowie pojawia się kolejne pytanie :

"Po co pić takie hmm...dziwne soki? Może bezpieczniej zostać przy sprawdzonej pomarańczy?"

Dziś "łamiemy lody" i przekonujemy się do nowych smaków soków. Poniżej przedstawię Wam opis właściwości zdrowotnych i mam nadzieję, że będzie to wystarczający argument do wypróbowania takiej nowości! ;) Warto w tym miejscu zaznaczyć, że choć dla nas takie smaki to coś nowego, to od dawna były one wykorzystywane w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób! Niestety współczesny świat niejednokrotnie musi zrobić dwa kroki w tył by następnie zrobić jeden w przód i odkrywa na nowo to co już wcześniej było odkryte, ale zostalo zapomniane.


Sok z pokrzywy  

Komu polecamy?
Osobom z chorobami nerek i pęcherza moczowego, dną moczanową (tzw.podagrą), niedokrwistością (tzw. anemią), cierpiącym na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, nieżyt jelit, podrażnienie błony śluzowej) oraz przy wszelkich dolegliwościach i chorobach w obrębie stawów!

Co jeszcze potrafi sok z pokrzywy:
* ma działanie diuretyczne 
* ma działanie ściągające
* wzmacnia
* odtruwa
* wzmaga apetyt i pobudza procesy trawienia
* zwiększa odporność
* poprawia profil lipidowy

* jest źródłem witaminy A, K, C i B5
* jest źródłem składników mineralnych: potasu, ŻELAZA, wapnia
* jest źródłem błonnika pokarmowego


Sok z aronii

Komu polecamy?

Osobom z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, osobom z dyslipidemią, chorującym na nowotwory oraz wszystkim, którzy chcą chronić się przed nowotworami i chorobami układu krążenia!

Sok z aronii to "bomba polifenolowa", która jest niezwykle przydatna w "wojnie" z chorobami, które  dotykają współczesne społeczeństwo, czyli CHOROBAMI CYWILIZACYJNYMI WYWOŁYWANYMI STRESEM OKSYDACYJNYM (m.in. choroby układu krążenia, nowotwory).  
Badania naukowe przeprowadzone na ludziach wykazały, że sok z aronii może przyczynić się do hamowania rozwoju raka jelita grubego. NIC DZIWNEGO!

Sok z aronii zawiera naprawdę sporą dawkę polifenoli, których działanie opiera się na "wymiataniu" wolnych rodników powodujących stres oksydacyjny, a także na hamowaniu procesu zapalnego.

Picie soku z aronii jest ważne nie tylko z punktu widzenia profilaktyki. Poleca się go również osobom, które chorują na nowotwory/choroby układu krążenia.

Polifenole zawarte w soku wzmacniają i regenerują komórki śródbłonka naczyń krwionośnych, działają antyagregacyjnie (utrudniają powstawanie blaszki miażdzycowej) oraz ograniczają skutki uboczne stosowania leków podawanych w terapii chorób nowotworowych. 


Sok z jęczmienia  

"Hordeari"- ZJADACZE JĘCZMIENIA tak nazywano rzymskich gladiatorów! A to dlatego, że zajadali się jęczmieniem by zyskać siłę (starożytne odżywki dla sportowców)! Faktycznie, gladiatorzy nie mylili się-jęczmień regeneruje i wzmacnia organizm!


Dlaczego warto być jak gladiator
i pić sok z jęczmienia?

* regeneruje, wzmacnia i oczyszcza organizm,
* zawiera składniki mineralne: potas, miedź, cynk, żelazo (pięć razy więcej niż szpinak)
* zawiera beta-karoten, witaminy z grupy B i witaminę C (siedem razy więcej niż pomarańcze)
* ZAWIERA WITAMINĘ B12 ! Jest to ważna informacja dla osób, które wyeliminowały ze swojej diety mięso. Bardzo ciężko jest pozyskać witaminę B12 z innych źródeł niż mięso, a pamiętajmy, że jej niedobór prowadzi do niedokrwistości! 

Ponadto sok z jęczmienia polecany jest:
* w stanach zapalnych przewodu pokarmowego
* w chorobach wątroby
* w chorobach jelit wywołanych kandydozą
* przy nadciśnieniu tętniczym
* w zapobieganiu chorób nowotworowych



Zachęcam Was do picia soków i to nie tylko tych znanych, ale i tych, które jeszcze (!) są dla Was nowością. Soki to bomba witamin, polifenoli, składników mineralnych, które stanowią potężną "broń w walce o zdrowie" !!!

Soki najlepiej robić samemu, ale tak jak już wspomniałam:

a) nie zawsze mamy na to czas,
b) nie zawsze w warunkach domowych jest to takie proste (jeśli chodzi, np. o sok z jęczmienia, pokrzywy) !

Jeśli samodzielne przygotowanie soku okaże się trudną sprawą, zachęcam Was do zakupu soków wysokiej jakości, najlepiej od polskich producentów!
Niedawno miałam możliwość wypróbowania soków polskiego producenta o wdzięcznej nazwie "Polska Aronia". Mają naprawdę szeroką ofertę i dobre soki! 
 
 (Jedna mała uwaga jeśli chodzi o picie soku z jęczmienia/pokrzywy: rozcieńczajcie je wodą, bo smak mają bardzo charakterystyczny!)






  
 

 





6 komentarzy:

  1. Od czasu do czasu sięgam po sok z pokrzywy. Sprawdza się świetne. W szczególności bardzo szybko dostrzegam poprawę ogólnego samopoczucia, lepszą kondycję włosów i paznokci. Kiedyś też miałam okazję sprawdzić jak szybko wzrasta poziom żelaza przy regularnym piciu soku z pokrzywy. Oczywiście nie można tylko przesadzić z długością picia soku i po kilku tygodniach trzeba zrobić sobie przerwę. Od niedawna zaczęłam także pić sok z jęczmienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda-soku z pokrzywy nie można pić zbyt długo, ponieważ mogą pojawić się reakcje alergiczne. Dlatego najlepiej zrobić sobie taką "kurację", po której robimy przerwę, a po przerwie znów możemy wrócić do picia soku.

      Usuń
  2. Piłam sok z pokrzywy - dokładnie z tej firmy. Jest świetny - dobrze wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właściwości pokrzywy, jęczmienia, czy aronii były znane już od dawna ;) Nasze babcie nie miały pod ręką Rossmanna i takiego wyboru odżywek do włosów/paznokci, więc brały je z ogródka! Myślę, że warto wrócić do tych naturalnych metod!

      Usuń
    2. Co prawda na sprawach kosmetycznych znam się mniej niż na kwestiach żywieniowych, ale podobno pokrzywa działa bardzo dobrze przy włosach przetłuszczających się.

      Usuń
  3. Nie próbowałam tego nigdy... a szkoda ;)

    OdpowiedzUsuń