Strony

26 kwietnia 2016

Skrzyp polny i szałwia-ziołowa moc

Po krótkiej przerwie kontynuujemy naszą podróż do świata herbat. Kolejny przystanek na trasie to wciąż herbaty ziołowe. Tym razem opowiem Wam o dobrze znanej kobietom herbacie ze skrzypu polnego oraz nieco mniej popularnej, ale wartościowej herbacie z szałwii.



1. HERBATA Z SZAŁWII

Herbata dość mało znana i przez to lekko niedoceniona. Pewnie większość osób z łatwością podałoby kilka właściwości herbaty z mięty, czy melisy natomiast jeśli chodzi o szałwię poziom trudności rośnie. Szkoda, ponieważ już sama geneza słowa szałwii mówi nam, że jest to wartościowe zioło. Słowo "szałwia" pochodzi od łacińskiego słowa "salvus" oznaczającego "ZDROWIE". Nic dodać nic ująć, zaraz sami przekonacie się, że nic nie dzieje się bez przyczyny ;)

Właściwości herbaty z szałwii:

* Szałwia zawiera olejki eteryczne, w skład których wchodzi, m.in. bardzo ciekawy związek o nieco groźnej nazwie "TUJON". Pozory mylą, ponieważ pomimo takiej nazwy TUJON odpowiada za wiele pozytywnych właściwości szałwii, m.in. antyseptyczne, co powoduje, że "odkaża" nasz organizm, m.in. z niepożądanych bakterii. Tujon odpowiada również za hormonalny efekt działania szałwii, który objawia się, np. w hamowaniu laktacji oraz łagodzeniu objawów menopauzy.

* Herbata z szałwii zalecana jest osobom cierpiącym na bóle gardła, zapalenie migdałków, czy astmę. Działa wykrztuśnie, pomaga w usuwaniu wydzielin zalegających w drogach oddechowych oraz działa przeciwzapalnie. Szałwia występuje często jako składnik płukanek do jamy ustnej, ponieważ dezynfekuje jamę ustną, a także pomaga przy zapaleniu dziąseł i aftach. Jeśli, więc nie macie ochoty na wypicie herbaty z szałwii możecie wykorzystać ją, np. do przygotowania płukanki do ust. Można dodać też czystek, o którym pisałam wcześniej ;)

* Szałwia ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy-łagodzi bóle brzucha i wzdęcia, objawy niestrawności, a także zmniejsza objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz przyspiesza wydalanie pasożytów z organizmu!

* Herbata szałwiowa może być podawana wszystkim niejadkom oraz osobom mającym problemy z trawieniem. Olejki eteryczne i goryczki w niej zawarte pobudzają apetyt, a także zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. 

* Ważna informacja dla kobiet: wspomniałam już o tym wcześniej, ale powtórzę w osobnym podpunkcie, by było to lepiej widoczne. Tujon występujący w szałwii hamuje laktację oraz łagodzi objawy menopauzy !

Przeciwwskazania do stosowania herbaty z szałwii:

- karmienie piersią (chyba, że zależy nam na jego zakończeniu-wtedy ze względu na właściwości hamujące laktację szałwia może okazać się pomocna)

- ostry nieżyt żołądka

- nowotwory estrogenozależne (piersi, macicy, jajników)





2. HERBATA ZE SKRZYPU POLNEGO

Skrzyp polny uwielbiany jest przede wszystkim przez kobiety, ponieważ pierwsze skojarzenie z nim brzmi: piękne i mocne włosy oraz paznokcie. Jest to najbardziej znana cecha skrzypu polnego wykorzystywana niejednokrotnie przez producentów suplementów diety. Warto wiedzieć, że oprócz "upiększających" właściwości skrzyp polny posiada szereg innych! ;)

Wielu badaczy twierdzi, że skrzyp polny to jedna z najstarszych roślin znana ludzkości. Podobno jest z jej dobroczynnych właściwości korzystali już...ludzie pierwotni. Co ciekawe, na przestrzeni lat skrzyp polny nieco nam się skurczył...kiedyś przybierał formę drzewa przypominającego kształtem choinkę...dziś osiąga maksymalną wysokość 30 cm.

Właściwości herbaty ze skrzypu polnego:

* Polecana jest osobom starszym oraz cierpiącym na choroby reumatyczne, ponieważ łagodzi bóle reumatyczne.

* Skrzyp pozytywnie wpływa na kości poprawiając ich mineralizację.

* Herbata ze skrzypu polnego polecana jest osobom w okresie okołooperacyjnym, ponieważ przyspiesza gojenie raz oraz odnowę kolagenu.

* Po herbatę ze skrzypu powinny sięgnąć osoby chorujące na miażdżycę, ponieważ powoduje ona zwiększenie przepuszczalności i elastyczności naczyń włosowatych.

* Skrzyp polny polecany jest osobom cierpiącym na schorzenia układu moczowego, kamicę nerkową, ponieważ działa moczopędnie.

* Dzięki temu, że zawiera krzemionkę poprawia kondycję włosów i paznokci...ale to już pewnie wiecie ;)

Przeciwwskazania do stosowania herbaty ze skrzypu polnego:

Jak do tej pory nie potwierdzono, by istniały przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego. Istnieje tylko jedno "ale"-długotrwałe picie herbaty ze skrzypu może powodować wystąpienie niedoborów witaminy B1. W związku z tym należy zwiększyć w codziennym jadłospisie udział bogatych źródeł tej witamin, do których należą, m.in. : kasza gryczana (niepalona tzw."biała" zawiera jej więcej niż popularna kasza gryczana palona), mięso wieprzowe, fasola, groch, soja.



Dziś kończymy pierwszy etap podróży do świata herbat związany z właściwościami herbat ziołowych. Jutro kolejna porcja "herbacianych informacji", ale nie zdradzę Wam jakiej herbaty będą one dotyczyły....W końcu podczas podróży trzeba być gotowym na niespodzianki ;)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz