Strony

20 kwietnia 2016

Świat herbat cz.1 : herbata z czystka, herbata z mięty

Jakiś czas temu czytałam książkę, w której pojawiła się pewna refleksja dotycząca picia herbaty. Brzmiała ona mniej więcej tak: picie herbaty towarzyszy nam w wielu momentach  życia i jest idealnym rozwiązaniem na wiele, różnorodnych okazji. Na przykład:

-Dawno się nie widzieliśmy, wpadaj do mnie na herbatę!
-Coś się stało? Zaparzę herbatę i pogadamy...
-Ale super, że do mnie wpadłaś/-eś w odwiedziny! Siadaj, zaraz zaparzę herbatę!
-Jestem taka zmęczona/-y. Zrobię herbatę i sobie odpocznę.

Szkoda, że nie pamiętam tytułu książki, ponieważ mogłabym Wam dosłownie przytoczyć myśl jej autora na temat picia herbaty. Przechodząc do konkluzji chodzi o to, że herbate pijemy w różnych momentach: smutnych, radosnych, w chwilach zmęczenia, w ramach relaksu. Można chyba powiedzieć, że picie herbaty stało się elementem naszej kultury, choć napój ten nie ma polskiego rodowodu. 

O herbatach można pisać wiele, bo ich odmian są setki. Dzisiaj chciałabym się skupić na herbatach ziołowych, a konkretnie na herbacie z czystka i herbacie z mięty.

Dziś otwieram cykl podróży po świecie herbaty, co oznacza, że codziennie będę przybliżać Wam inny rodzaj herbaty.


To co....ZACZYNAMY PODRÓŻ W HERBACIANY ŚWIAT!




1. Herbata z czystka




Czystek pochodzi głównie z krajów basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Zachodniej. W Polsce także uprawia się to zioło, lecz są to jedynie uprawy-czystek sam z siebie w Polsce nie rośnie-SZKODA!

Jakie zalety przynosi picie herbaty z czystka?

* Herbata z czystka stanowi dla nas dużą dawkę polifenoli-wspominałam już o nich niejednokrotnie, ale dla przypomnienia są to cudowne związki, które wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki powodujące, m.in. starzenie się komórek, choroby sercowo-naczyniowe, choroby nowotworowe.

* Czystek to jeden z najlepszych sojuszników naszego układu odpornościowego! Bezbłędnie zwalcza bakterie i wirusy, w tym te powodujące boreliozę i grypę! 

* Czystek zapobiega oraz łagodzi łupież, opryszczkę, łuszczycę, infekcje zatok oraz wszelkie infekcje na tle grzybiczym!

* Herbata z czystka wpływa korzystnie na naszą florę bakteryjną!

* Zastosowanie herbaty z czystka ma szczególne znaczenie w dzisiejszych zanieczyszczonych czasach, ponieważ przyspiesza usuwanie metali ciężkich z organizmu. Szczególnie polecana jest palaczom, ponieważ najbardziej wspiera usuwanie kadmu.

* Dobra wiadomość dla alergików-czystek działa antyalergicznie!

* Picie herbaty z czystka sprzyja wybielaniu zębów oraz odświeżeniu oddechu. Dlatego wiele osób nie tylko pije herbatę z czystka, ale także używa jej jako naturalnego płynu do płukania jamy ustnej!

* Na koniec informacja, która z pewnością wielu osobom bardzo przypadnie do gustu...stawiam, że szczególnie paniom..;) Czystem działa witalizująco, ponieważ zmniejsza aktywność kolagenazy odpowiedzialnej za rozkład kolagenu! A odpowiednia ilość kolagenu = zdrowe kości i stawy, jędrna skóra bez zmarszczek ;)


Czy czystka należy się bać?

Jak najbardziej nie! W tym miejscu chciałabym przekazać Wam bardzo istotną informację: zioła posiadają cudowne właściwości i zapobiegają występowaniu oraz wspierają leczenie wielu chorób. Istnieje tylko jedno "ALE" : nie można przesadzać z ich ilością i nie każde zioło będzie dobre dla każdego.  W tym właśnie miejscu czas na ważną informację: CZYSTEK TO ZIOŁO, KTÓREGO NIE MOŻNA "PRZEDAWKOWAĆ" I W KTÓREGO PRZYPADKU NIE ISTNIEJĄ ŻADNE PRZECIWSKAZANIA ZDROWOTNE DO JEGO STOSOWANIA! CO WIĘCEJ HERBATĘ Z CZYSTKA MOŻNA SPOKOJNIE PODAWAĆ DZIECIOM JUŻ OD 3 MIESIĄCA ŻYCIA!
Dobra informacja dla osób oszczędnych jest też taka, że czystek można pić niczym herbatę zieloną, czyli zalewać go nawet 3 razy!

CZYSTEK LUBI REGULARNOŚĆ! 

Pozytywne efekty wywołane piciem herbaty z czystka pojawiają się jeśli robimy to regularnie! Pierwsze pozytywne działanie może zostać zaobserwowane już po tygodniu regularnego, codziennego picia herbaty z czystka. Na większe "wow", mocniejsze efekty trzeba będzie poczekać jednak nieco dłużej-mniej więcej miesiąc


2. Herbata z mięty 

Jakie zalety przynosi picie herbaty z mięty?

* Mięta łagodzi objawy jelita drażliwego (efekty widać już po 4 tygodniach) oraz rozluźnia mięśnie żołądka.

* Picie herbaty z mięty powoduje zwiększenie ilości wydzielanej żółci, przez co tłuszcze trawione są dużo lepiej!

* Mięta uspokaja i roźluźnia zatem herbata z mięty może okazać się pomocna po stresującym dniu w pracy lub przy problemach z zasypianiem ;)

* Mięta zawiera MENTOL, który zmniejsza opuchliznę i działa wykrztuśnie, więc herbata miętowa może okazać się zbawienna przy chorobach dróg oddechowych.

* Herbata z mięty działa moczopędnie dlatego jej picie wskazane jest, m.in. osobom cierpiącym na choroby układu moczowego.

* Najnowsze badania mówią, że picie mięty zmniejsza nadmierne wydzielanie testosteronu u kobiet.


Kto nie poczuje mięty do mięty, czyli komu herbata miętowa nie jest polecana...?

* Osobom z chorobą refluksową przełyku-związki zawarte w mięcie powodują rozluźnienie mięśni. W związku z tym mogą przyczynić się do rozluźnienia mięśni dolnego zwieracza przełyku i cofanie się treści pokarmowej do przełyku, co będzie powodować niestrawność nasielenie objawów choroby.

* Osobom przyjmującym leki na cukrzycę i nadciśnienie. Herbata z mięty może wzmacniać działanie tych leków powodując spadek poziomu glukozy oraz ciśnienia tętniczego do niebezpiecznych poziomów!

* Dzieciom poniżej 5 miesiąca życia.

* Nie zaleca się też picie herbaty z mięty w dużych ilościach kobietom w ciąży. Rozluźnienie mięśni wywołane związkami występującymi w mięcie może powodować zwiększone ryzyko poronienia.


Idziemy do sklepu...jak wybrać tę jedyną spośród wielu...herbat?

Najważniejsza zasada: kupujemy herbatę sypaną, nie w torebkach! Dlaczego? Z prostej przyczyny: tylko wówczas dokładnie widzimy co trafia do naszego kubka? A co powinno trafić? Zmielone liście, nie łodygi! W przypadku herbat sypanych producenci też mogą Was oszukać i zamiast liści będziecie mieli herbatę zrobioną głównie z pokruszonej łodygi. 



Dzisiejsza podróż do świata herbat dobiegła końca! ;) 

NASTĘPNY PRZYSTANEK NA TRASIE: 
herbata z pokrzywy, herbata z melisy !





P.S. Jeśli macie sugestie dotyczące herbat, które powinnam opisać ŚMIAŁO PISZCIE! W komentarzach, prywatnych wiadomościach-jak Wam się podoba! Jestem otwarta na propozycje i pamiętajcie, że nie muszą dotyczyć one tylko herbat ziołowych! 








1 komentarz:

  1. Napój, którym większość z nas raczy się każdego dnia posiada duże stężenie flawonoidów – związków opóźniających procesy starzenia. Ciekawy artykuł znajdziecie tutaj https://big-active.pl/herbata-czarna-najlepsza/ właśnie na temat czarnej herbaty.

    OdpowiedzUsuń