Strony

30 maja 2016

Herbata biała - najbardziej tajemnicza z herbat

Herbata biała to powiew luksusu wśród herbat. Jest jedną z najdroższych, a także najcenniejszych (pod kątem zdrowotnym) odmian herbat. Niestety ze względu na cenę jest również jedną z najrzadziej spożywanych herbat. Mam też swoją teorię na temat jej niskiego spożycia - herbata biała jest po prostu najmniej znana dlatego częściej sięgamy po klasyczną herbatę czarną, zachwalaną przez wszystkich herbatę zieloną, czy okrzykniętą odchudzającą herbatę czerwoną. 

Dzisiejszy wpis to ostatni wpis z serii "podróż do świata herbat" i dlatego na jego głównego bohatera wybrałam tajemniczą herbatę białą. Mam nadzieję, że po poznaniu jej zalet podniesiecie statystyki jej spożycia ;)





Jak powstaje herbata biała? Tak jak wszystkie inne "kolorowe herbaty" (czarna, czerwona, zielona) pochodzi ona z krzewu herbacianego, a od innych odmian różni się procesem fermentacji. W naszej kulturze przyjęło się, że biały to symbol niewinności, delikatności. Jeśli chodzi o proces produkcji herbaty białej to zgodnie z symboliką tego koloru również przebiega on w sposób bardzo delikatny, subtelny. Pączki listków herbacianych chroni się przed Słońcem, by nie wytworzyły chlorofilu (dla tych co przysnęli na biologii przypominam, że jest to zielony barwnik roślin). Następnie wczesną wiosną pączki i młode listki zbiera się i suszy na Słońcu (na tym etapie zachodzi proces bardzo delikatnej fermentacji - max 15%). Etap suszenia i lekkiej fermentacji przerywany jest za pomocą pary wodnej i na tym proces produkcji się kończy. Jak widzicie wszystko przebiega bardzo delikatnie i w sposób naturalny, a fermentacja jest naprawdę znikoma. 


Herbata biała - eliksir młodości

Wiele mówi się o cennych właściwościach herbaty zielonej, choć osobiście herbatę białą umieściłabym w rankingu na równi z herbatą zieloną lub nawet odrobinę wyżej !

Niestety w porównaniu z herbatą zieloną, herbata biała jest traktowana nieco po macoszemu przez badaczy właściwości herbat i aby uwierzyć w jej prozdrowotną moc musimy przekonać się o tym na własnej skórze, bo badań jest niewiele. Istnieje jednak kilka faktów na temat herbaty białej, które możemy uznać za "pewniaki".



PRZECIWUTLENIACZE PRZECIW nowotworom, starzeniu i chorobom układu krążenia !

Herbata biała ulega bardzo delikatnej fermentacji dlatego spośród wszystkich odmian herbat zawiera NAJWIĘKSZE ILOŚCI PRZECIWUTLENIACZY. O cennych właściwościach tej grupy związków pisałam już wcześniej, ale dla przypomnienia powtórzę - przeciwutleniacze to potężna broń w walce z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do powstawania nowotworów, chorób układu krążenia, a także przyspieszają procesy starzenia się komórek organizmu.

Porównując herbatę białą do herbaty zielonej słynącej z właściwości utleniających można powiedzieć, że herbata biała posiada więcej przeciwutleniaczy o silnych właściwościach antynowotworowych i efektywniej niż herbata zielona przeciwdziała mutacjom DNA (a mutacje to prosta droga do nowotworu).

HERBATA BIAŁA vs. drobnoustroje

Herbata biała posiada duże ilości witaminy C, która od razu kojarzy nam się z witaminą stosowaną przy wszelkich przeziębieniach. Herbata biała posiada również właściwości przeciwzapalne, a także jest skuteczna w walce z bakteriami, wirusami oraz chorobami na tle grzybiczym. Ciekawostką jest fakt, że ekstrakt z herbaty białej dodaje się do past do zębów, ponieważ wpływa pozytywnie na stan zębów i dziąseł ! 

Biorąc pod uwagę właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz dużą zawartość witaminy C polecam oprócz tradycyjnej herbatki z miodem i cytryną picie w okresie spadku odporności również herbaty białej ;)

HERBATA BIAŁA  w jednej drużynie z kolagenem i elastyną

Herbata biała hamuje enzymy odpowiedzialne za rozkład kolagenu i elastyny.

Elastyna = białko będące głównym składnikiem ścięgien, więzadeł, tkanki płucnej oraz ścian tętnic.

Kolagen = białko będące podstawowym budulcem kości, stawów, ścięgien, skóry.

Skoro herbata biała hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład powyższych białek to łatwo można wydedukować, że jej regularne picie wzmacnia ścięgna, więzadła, płuca, ściany tętnic oraz wpływa dobrze na kondycję skóry. Dlatego regularne picie herbaty białej wskazane jest w chorobach stawów, kości (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, bo herbata ta ma także właściwości przeciwzapalne) oraz w profilaktyce i chorobach układu krążenia (m.in. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), a także w przypadku wszystkich, którzy chcą wyglądać pięknie i młodo (a kto by nie chciał...) ;)





HERBATA BIAŁA - wakacyjny napój

Herbata biała spośród wszystkich gatunków herbat zawiera najwięcej teiny, więc działa najbardziej pobudzająco. Z własnego doświadczenia wiem, że kawa w wysokich temperaturach nie smakuje już tak duże dlatego herbata biała może być jej świetnym zamiennikiem podczas upałów.

Ponadto herbata biała chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, więc będzie idealnym napojem podczas opalania ;)

Jak delikatnie obchodzić się z delikatną herbatą białą?

Jak już wspominałam w przypadku poprzednich herbat, najlepiej jest kupować herbatę SYPANĄ. Idealnie gdyby była ona zakupiona w specjalistycznym sklepie z herbatami.

Jeśli chodzi o parzenie herbaty białej to parzymy ją przez 2-5 minut zalewając 1 łyżeczkę herbaty 120 ml wody (= filiżanka) o temperaturze 80-90 stopni Celsjusza.

Herbata biała jest droga, ale dobra informacja dla osób oszczędnych jest taka, że herbatę białą można parzyć wielokrotnie (każde kolejne parzenie wydłużamy o minutę, by wydobyć smak i aromat herbaty) !


Tak oto nasza podróż do świata herbat dobiegła końca ;) Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do sięgania po herbaty ziołowe i "kolorowe" ;) Świat herbat jest naprawdę ogromny dlatego warto sięgać po różne herbaty, odkrywać nowe smaki pamiętając o tym, że herbaty posiadają wiele cennych właściwości!


1 komentarz:

  1. Też lubię białą herbatę i doskonale znam jej właściwości - nie bez powodu ją piję :) Ostatnio miałam okazję testować u koleżanki tę herbatę http://big-active.pl/produkty/herbata-biala-z-brzoskwinia-i-kwiatem-pomaranczy-20tb2/ i bardzo mi zasmakowała :) Muszę kupić sobie całe opakowanie do domu.

    OdpowiedzUsuń